P.S.: Omlouvam se za chybejici diakritiku. Mam pocitac zakoupeny v anglicky mluvici zemi a nevim jak ho naucit Cestine (kdyby jste meli napad jak na to, byl bych moc rad za pomoc).
]]>Jste vůbec aspoň novinář?
]]>Děti se ve skutečnosti sortýrují na hloupé a chytré dříve než v 15. Už na prvním stupni. Považuji za nesmyslné, aby spolu chodili do stejné třídy, když to hloupé nebude stíhat a to chytré se bude nudit a marnit své schopnosti. (Alternativou jsou třídy sestavované na každý předmět jinak, podle schopnosti žáků, takže totéž dítě bude chodit třeba na náročnější přírodopis a jednodušší angličtinu, ale to je organizačně strašně těžké a nákladné a pokud vím, dělají to jen některá gymnázia). Sociální soudržnost by se měla udržovat jinými aktivitami, např. spolu mohou hrát v kapele, jezdit na vodu, rekreačně sportovat, chodit do skauta, později na čundr atp. Samozřejmě se někdo „probudí“ až později, a proto by školství mělo být modulární, s možností dohnat třeba maturitu nebo bakaláře ve vyšším věku, třeba dálkovým studiem.
Mimochodem, uvádí se, že dnes se na vysokou školu jde 60 % ročníku. Maturitu jich asi bude mít víc, řekněme 70 – 75 %, ale to si vymýšlím. Vy z toho máte dojem, že to jsou jen ty „chytré“ děti? Více než 60 % procent je nad průměrem? 🙂
Užijte si tu Ameriku, určitě je to poučné, ale nepropadejte předčasnému nadšení. 🙂 Pište třeba jen zprávy, fakta z cizí země jsou vždy zajímavá, a hodnotící pohled nechte chvilku uzrát. 🙂
]]>Dále tvrdím, že USA jsou v mnoha ohledech velmi odlišné, a jednotlivé prvky souvisejí s dalšími. Jejich pojetí jednotné školy s sebou nese třeba to, že se nedělí na „hloupá“ učiliště a „chytrá“ gymnázia, ale na high school s nízkou úrovní a ty s vysokou úrovní (podobně jako se to děje v Česku se základkami a rozmnoženými gymnázii). Absolventi těch lepších mají dobré výsledky u „maturity“ a jdou na Ivy League, absolventi těch špatných jdou na „vysokou školu“, tedy college, do učení se nějakému ryze praktickému neintelektuálnímu oboru. Nebo do praxe, myslím, že tam je možnost zřízení živnosti mnohem snazší než v naší byrokracii – to bych viděl jako velmi inspirující. Nemalujte si, že se v USA teprve v těch 18, nebo kolika letech se tam dělá závěrečná zkouška na high school, rozdělují na intelektuálně nadané a nenadané.
]]>