Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Tlustý, Morava, Nova

Tento text je rekapitulací případu Morava a vznikl jen jako doplněk ke komentáři uveřejněném v pondělním Respektu.

Koncem loňského roku se dohodli poslanec ODS Vlastimil Tlustý a reportér televize Nova Janek Kroupa, že otestují poctivost premiéra a Tlustého nepřítele Mirka Topolánka (rovněž ODS). Tlustý dostal od Novy skrytý mikrofon, měl se s Topolánkem sejít a tajně ho natočit při chování, které by premiéra nějak diskreditovalo. Lze se jen domýšlet, jak přesně, zřejmě ale Tlustý předtím redaktorům Novy tvrdil, že na něj premiér Tlačí, vyhrožuje a podobně a Nova to chtěla mít zdokumentované.

Problém ovšem byl, že Topolánek neměl v danou dobu na schůzku čas, navíc Tlustému odpovídal na sms ve zcela opačném duchu, než si Nova představovala: Topolánek svému soku v ODS smír. Zřejmě proto Nova akci proti premiérovi přerušuje a dává Tlustému jiný návrh. Nafotí jej s přivedenou ženou při hrátkách ve vaně a tyhle fotky pak zkusí inkognito lidem kolem premiéra Topolánka nabídnout. Společně tak dokážou, že Topolánek shání na Tlustého kompromitující materiály, a odhalí „špínu v politice“.

Je to sice krkolomný konstrukt, tak to ale Tlustý s Novou udělali. Vzniklé fotografie, naoko diskreditující Tlustého, pak začala Nova nabízet politikům z ODS, které si vytipovala zřejmě po dohodě s Tlustým. Topolánek se ale nenechal chytit ani podruhé. Lidé kolem něj (například jeho neformální poradce Marek Dalík nebo nejmenovaný lobbyista) se s provokatéry odmítli o fotografiích bavit.

Nova tedy zkoušela další lidi, není ale zcela jasné kolik a jaké. Každopádně zareagoval až mladý poslanec ODS Jan Morava. Začal se s agenty-provokatéry zjednanými Novou scházet.  Na jedné z prvních schůzek projevil o fotografie zájem. Dokonce před reportéry Novy napsal sms zprávu Marku Dalíkovi a šéfovi poslaneckého klubu ODS Petru Tluchořovi. Dalík opět neměl zájem. Přesně řečeno: Moravovi odepsal, že nemá zájem, protože už nějaké fotky má, a to z archivu bývalého mafiánského bosse Mrázka. Tahle informace pak byla v médiích propíraná v Dalíkův neprospěch, v každém případě ale není známé, že by Dalík jakékoliv fotky proti Tlustému použil, navíc znalci Mrázka pochybují, jestli takové fotky existují a jestli se Dalík jen nechvástal. Tluchoř Moravovi odepsal, aby si vzal na lidi nabízející fotky telefon a ještě zeptal, jestli jsou fotky na prodej jednotlivě, nebo jen jako celek. I za tuhle odpověď dnes novináři Tluchoře kritizují, ani v jeho případě ale nic zatím nedokazuje, že si nedělal třeba jen legraci. (Kdyby opravdu fotky chtěl, ptal by se spíš na cenu.) Každopádně Nova nezjistila, že by s Moravou jakkoliv spolupracoval, nebo že by se později na agenty a jejich nabídku ptal.

Reklama

Morava pak před skrytou kamerou Novy rozjel svojí akci. Převzal fotografie a nabídl je k otištění Mladé frontě Dnes. Novináři z MF Dnes na nabídku kývli. Krátce nato dostali zprávu od svých kolegů z Novy o tom, že snímky jsou podvrh a seznamují se s celou akcí. Od té chvíle začíná s Novou a Tlustým „na Moravovi“ pracovat i MF Dnes.

Premiéra Topolánka, jak bylo řečeno, se usvědčit nepovedlo, a tak se jediným hrdinou stal právě Morava. Poté, co převzal fotografie Tlustého, pověřil novináře Novy v roli agentů provokatérů k provedení další práce – nafocení své přítelkyně, dcery poslankyně za zelené Olgy Zubové, Martiny. Motivy tohoto kroku zná dnes zřejmě jen sám Morava. Novinářům – agentům říkal něco v tom smyslu, že má z pověření strany Zubovou zkrotit. Dnes to popírá a tvrdí, že jednal jako solitér a „detektivy“ z Novy si chtěl jen vyzkoušet. Své angažmá odmítají i přední členové ODS.

Agenti tedy podle pokynů Moravy vyfotili Martinu Zubovou při jejím příletu z Irska na letišti Ruzyně.  Morava měl pak fotky převzít, dokonce agentům z Novy sliboval, že jim dodá celý seznam lidí, na které by kompromitující informace nebo fotky chtěl. Dokonce se tvářil, že je pak použije k přinucení určitých poslanců, aby hlasovali tak, jak vláda potřebuje. Zkrátka podle náznaků Moravy se zdálo, že je Nova na stopě skutečného vydírání v parlamentu.

Přesto v tu chvíli Nova akci ukončuje a Moravovi sděluje, že byl natáčen skrytou kamerou. Reportéři Novy později tvrdili, že se nechtěli dopustit trestného činu tím, že by fotky slečny Zubové Moravovi předali. Tento argument ale trochu nesedí. Nova totiž už předtím podle některých právníků meze zákona překročila (sledovala a fotila Martinu Zubovou). Navíc celá novinářská práce byla velmi sporná: vymyšlením zápletky a hlavně užitím metody agentů-provokatérů, což je v Česku zapovězené i pro policii. Nova se hájila veřejným zájmem. Pak ale není jasné, proč v práci nepokračovala s tím, že by upozornila Olgu Zubovou, co se na ní chystá a nepožádala jí o spolupráci. To se ale nestalo. Ukončení své práce dnes Nova vysvětluje tím, že o akci vědělo už příliš mnoho lidí a hrozilo prozrazení. 

Další sled událostí plnil média celý minulý týden. Poslanec Morava složil mandát, Tlustí totéž udělat odmítl. Topolánek na dramatickém projevu na sjezdu zelených prohlásil, že je třeba bojovat proti „špíně v politice“. Vládě teď hrozí další hlasování o důvěře.

Jaký je tedy výsledek práce Novy a MF Dnes? O vydírání v politice jsme se dozvěděli následující: v parlamentu byl poslanec, který měl zájem kompromitující údaje shromažďovat. Nevíme ale proč a co s nimi chtěl dělat. Nevíme například, jestli se jen nevytahoval nebo jestli není tak trochu blázen. A už vůbec nevíme, jestli totéž dělají i další poslanci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama