Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Střelba na Jiřího Paroubka

Řekněme si to pěkně pomalu: na křestu knihy šéfa opozice a hlavního kandidáta na budoucího premiéra vypukla hádka o peníze, která skončila zastřelením jednoho z aktérů. Přitom jde o lidi, které nedávno špičkový policista uvedl ve své tajné zprávě pro parlament jako příklad prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Tečka. Tím šéfem opozice je Jiří Paroubek, střelcem Paroubkův kamarád, bývalý agent komunistické policie Bohumír Ďuričko a zastřeleným pak  jeden z provozovatelů Matějských poutí, také Paroubkův kamarád Václav Kočka mladší. Jiří Paroubek dnes na speciální tiskovce prohlásil, že tahle událost nemá nic společného s politikou a žádá média a politiky o zdrženlivost. Jistě, s politikou střelba nic společného nemá, problém ale je, že politika nebo spíš politik má něco společného se střelbou a v tom je ten problém.

Bylo by naopak naprosto absurdní, aby teď novináři o střelbě v souvislosti se šéfem ČSSD nepsali a konkurenční politici nemluvili. Nejde ani tak o detaily z hospody, kde se střílečka odehrála, ale o interpretaci, jejíž nalezení je pro českou politiku klíčové.

Novinář MF Dnes Jaroslav Kmenta řekl v pátek dopoledne na ČT 24, že šlo o nešťastnou náhodu. Možná viděno optikou posledních vteřin před střelbou, kdy se Kočka a Ďuričko hádali, kdo má po kapsách víc peněz. Viděno z většího odstupu – a ten nás zajímá – jde tomuto případu říkat náhoda jen stěží. Ledaže by Paroubek s oběma jen náhodou udržoval přátelské styky, že by jen náhodou dostali pozvánku na křest jeho knihy, že by jen náhodou přišli s pistolí, a že by jen náhodou byla pistole nabitá.

Samotná střílečka je tragická věc a jako taková teď patří rodině a přátelům oběti. Téma spojitosti možného budoucího premiéra s tímto světem podezřelých individuí, které chodí do společnosti s nabitou pistolí v jedné kapse a statisíci korunami v druhé, je ale tématem nás všech.  

Reklama

V tomto směru o žádnou náhodu nejde. Toto je svět šéfa ČSSD a do jaké míry s ním pojí i svoji politiku – dejme tomu odpor k americkému radaru, by teď měli novináři začít naopak zkoumat co nejusilovněji. A přibrat k tomu i opětovnou četbu Kubiceho zprávu, která nás před tímto světem varovala.

Úplně nejzajímavější je ale to, nakolik případ ovlivní volby a vůbec další Paroubkovu politickou kariéru.  Jinak řečeno – nakolik Češi chtějí nebo nechtějí kamaráda Kočky a Ďuriceho za správce svého státu.

Kdyby tu člověk nežil, řekl by – bude zábavné Čechy při tomhle rozhodování pozorovat.  

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama