Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Prosit Tlustého? A proč „prosit“?

Včera (v neděli) v televizi a dnes ráno ve všech novinách jsme z pusy místopředsedy ODS Ivana Langera dozvěděli, že jeho strana nebude „prosit“ rebela Vlastimila Tlustého o podporu vlády. Jak známo, Tlustý pomáhal rozjet aféru Morava a naprosto se zdiskreditoval. ODS jej teď nutí k odchodu ze Sněmovny, ke slovu přijde možná i stranické vyloučení. Přesto je ale Langerovo sdělení překvapivé.  

Především – slovo „prosit" je bizarní. Odkdy se v politice prosí? Koho všeho a jak vláda „uprosila", aby jí do teď podporoval? A kdo je její  hlavní „prosič" a jak při tom vypadá?

Pokud bychom se dívali na politiku jako na místo, kde se „prosí", nikam bychom se opravdu nedostali. „Prosit" Olgu Zubovou nebo Vlastimila Tlustého asi opravdu nebude nic slastného, o to ale vůbec nejde. O podporu vlády se neprosí, o podpoře se jedná, a jednat – to se s Tlustým bezesporu dá a má bez ohledu na to, že jej chce ODS ze zcela srozumitelných důvodů vyloučit ze své strany.

Důvod je jasný: možná se to z pohledu ODS nezdá, ale vláda je pro stabilitu země důležitá instituce, což platí dvakrát v čase, kdy se Česko chystá převzít řízení celé EU. Proto se by ODS měla alespoň snažit získat pro podporu vlády každého váhajícího člena Sněmovny. A to, že nim při tom není příjemně od žaludku, je jejich problém, který nás vůbec nemusí zajímat.

Reklama

  

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama