Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Dobře jim tak, budou mít Palase

Člověk by neměl fňukat, někdy si ale vážně nejde pomoct. V Česku lze napsat sebelepší článek, strávit na něm spoustu času, přinést přesvědčivé informace, účinek se ale míjí. Příkladem toho byla čtvrteční debata před krajskými volbami v České televizi.

 

V pozici volebního Lída ČSSD tam vystoupil exministr zemědělství Jaroslav Palas. Tenhle mocný muž sociální demokracie má vskutku pozoruhodnou kariéru. Absolvent večerní školy marxismu-leninismu, pak kádrová rezerva na okresním výboru KSČ měl našlápnuto k velkolepé kariéře už v 80.letech. Po revoluci se stačil stát ještě poslancem za KSČM. Následoval rychlý přestup do Levého bloku a pak sociální demokracie.

Podstatná je ale jeho práce na ministerstvu zemědělství, kterou poměrně důkladně v minulosti popsal Respekt. Jde o podivné čachry se státními zakázkami, které Palasův úřad podle dostupných informací účelově porcoval tak, aby se vyhnul veřejné soutěži. Hlavním trhákem pak bylo velmi vážné napojení na kolegu šéfa podsvětí Františka Mrázka, policií stíhaného – Tomáše Pitra, kterému Palasův úřad za minimálně velmi podivných okolností prodal balík akcií ústecké Setuzy.

Reklama

 

Po pádu premiéra Grosse se ČSSD od Palase nakrátko distancovala. Vyšetřovala jej policie, hrozil mu soud a Paroubek a jeho lidé evidentně situaci vyhodnotili tak, že je lepší dát od Palase ruce pryč.

Policie jako obvykle nic nevyšetřila, zvířený prach kolem Palase se usadil a Palase vzala strana na milost: s pomocí Lubomíra Zaorálka se překvapivě stal lídrem krajské kandidátky.

 

Podle dosavadních průzkumů je velmi pravděpodobné, že se Palas stane hejtmanem – nutno dodat v čase, kdy se na kraj pohrnou peníze z fondů EU.  Přitom by se řeklo, že v Česku dnes není mnoho zdiskreditovanějších politiků, než je on. A také že pro jeho politické soupeře nemůže být vůbec těžké takovou figuru při televizní debatě znemožnit.

 

Jenže ouha. Každý, kdo se ve čtvrtek díval, zná výsledek. Nejde ani tak o to, že hlavní Palasův konkurent, nynější hejtman Tošenovský, mluvil asi tak srozumitelně a charismaticky jako poslední referent finančního úřadu. Podstatné je, že vůbec Palasovu minulost jediným slovem nepřipomněl. Palas tak mohl v klidu řečnit o tom, jak on bude dělat průhledné zakázky, atd. atd. Stejně jaloví byli další řečníci, včetně nepřipraveného moderátora.

Možná by Tošenovský opáčil, že nechce žádné osobní útoky. V Americe nebo Británii by se ale takovému argumentu vysmáli, zatímco na severní Moravě teď budou mít za hejtmana Palase.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama