Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Dálnice naše vezdější, amen

Je dobře, že v Česku existují kraje. Neboli že se o školách a nemocnicích a všemožných dotacích rozhoduje stranou od Prahy. A taky že se tím pádem Česko stane pestřejší zemí, protože jednotlivé kraje se budou od sebe čím dál víc lišit. Jenže ani kraje nedokáží zvrátit jeden vskutku stupidní rys posledních osmnácti let (ne že by to za bolševiků bylo jinak). Ten rys lze popsat heslem – dálnice především!

Už o tom bylo napsáno hodně, pořád ale ne dost. Už zase politici před volbami omílají, jak je ze všeho nejdůležitější stavět silnice a dálnice. Jako kdyby na tom stál a padal svět, jako kdyby šlo o univerzální recept na štěstí. Nikdo v předvolebním sprintu nepochybuje, nikdo nic nenamítá. Možná zelení, ale ani oni neumí vysvětlit, proč je tahle česká dálniční mantra škodlivá.

 

Přitom tohle je pro mě ústřední téma krajských voleb, po nichž se sem povalí miliardy z Bruselu. To, jestli se podaří ve jménu co nejkratšího a nejrychlejšího ježdění nenávratně zlikvidovat hodnoty, jimiž pro podstatnou část lidí v tomhle státě jsou kusy nezastavěné přírody, jako je třeba České středohoří nebo dolní Posázaví.

 

Vzato selským rozumem tomu není rozumět: kousek za Prahou je kolem Sázavy místo, které pravda není žádnou divočinou, lze jej ale brát za protiklad nevábné periférie velkoměsta. Dálnice tenhle unikát nenávratně zničí, přitom kdyby vedla o nějakých patnáct kilometrů dál na východ, problém by se do značné míry vyřešil. Vlk rychlé dálniční jízdy by se nažral a koza milovníků Posázaví by zůstala celá.

Reklama

 

A proč nepovede? Na to je ještě chvíli čas se ptát všech těch Bendlů, Rathů a dalších čekatelů na naši přízeň. Třeba takhle: Pokud všichni dálnici tolik potřebují, jak se pořád říká, proč se nepostaví blízko velkého města, jako je Benešov? Proč se místo toho cpe do volné krajiny dál od lidí?  Proč se kvůli několika ušetřeným minutám na cestě do jižních Čech musí likvidovat jeden z nejhezčích koutů Čech středních?

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama