Reklama
 
Blog | Marek Švehla

Bursíkův promazaný hlasovací stroj

Pokud by někdo čekal, že stranický sjezd zelených bude přehlídkou soupeřících myšlenek, programů, břitkých názorových střetů apod., byl by hořce zklamán. Sjezd jsou tři dny rozsekané do únavných procedur, obstrukcí, uchvátaných minutových proslovů, v nichž vzhledem k neobratnosti většiny delegátů není moc jasné, co chtějí sdělit. Vzrušená debata k  zahraniční politice, radaru, vztahu k vládě nebo chování předsedy Bursíka? Zapomeňte na to.  Dobří, inspirativní řečníci typu Matěje Stropnického nebo Stanislava Pence se kvůli neúprosnému tlaku času prakticky nedostanou ke slovu.

Dojmy pak zůstávají akorát z kandidátských projevů obou hlavních soupeřů: z unylé chvály vlastní minulosti a řečí o „potřebě více demokracie“ Dany Kuchtové nebo frází o jednotě a nic neříkající sdělení („přeji si zdokonalující se stranu“) charismatičtějšího Martina Bursíka.

Zkrátka podle proslovů na sjezdu se posluchač jen těžko orientoval v tom, o co vlastně jde či jaký je vlastně mezi oběma rivaly věcný rozdíl. Bylo tedy nutné číst mezi řádky.

Bursík vloni Kuchtovou nepodržel ve vládě, ona pak šla sveřepě a často zřejmě samoúčelně proti němu. Navíc vynášela z jejich jednání ven informace třeba tím, že doslovné citace rozesílala některým spolustraníkům a ti pak novinám. Vzájemně si nevěří a logicky musel jeden z cesty.

Reklama

Asi hlavní věcný rozdíl šlo na sjezdu vyčíst z jejich demonstrovaných postojů k vládě. Podle Kuchtové je pro zelené prospěšnější držet vlastní linii, nedělat velké kompromisy a raději odejít do opozice, pokud to bude kvůli „věrnosti k zelenému programu“ nutné. Tak si podle ní strana udrží důvěryhodnost svých ekologicky laděných voličů. Bursík to vidí jinak: podle něj straně nejvíc prospěje, když dokáže ve vládě prosadit alespoň něco a také korigovat ODS tak, jak si přejí umírnění zelení a liberálně ladění voliči.

 

Zkušený Bursík přesvědčil podstatně víc stranických kolegů než Kuchtová svým důrazem na jednotu a umírněnost, navíc se na sjezd lépe připravil. Nevsadil na únavné vysvětlování své politiky – například že by zkusil znova a lépe říct, proč proti odporu velké části strany prosazuje americký radar. S ničím takovým na sjezdu neztrácel čas. Podstata jeho sjezdového úspěchu spočívá v tom, jak spolehlivě zafungoval jeho – řečeno slovy stoupenců Kuchtové – hlasovací stroj, který Bursík se svými kolegy promazal opravdu důkladně.

Bursíkovi lidé přesvědčili své názorové příznivce stojící mimo zelené, aby vstoupili do strany a Bursíka podpořili. I díky těmto novým členům získal na sjezdu pohodlnou většinu, která spustila onen hlasovací stroj, jež vynesl do čela strany Bursíkovi názorově blízké lidi.

Tohle vyvolalo řadu emocí, nikdo ale nepřinesl důkaz, že by stranické buňky vznikaly naoko, fingovaně, proti regulím zelených. Takže věcně vzato – vyčítat Bursíkovi „hlasovací stroj“ znamená vyčítat mu jistou partajní šikovnost, promyšlenost, tah na branku, snahu ovládnout stranu a vést jí jasným směrem. Tak se snaží chovat každý předseda, jen u zelených podobná demonstrace síly vyvolává víc strachů a emocí. 

Nutno dodat, že tyhle emoce nevypadají vůbec dobře. Místo aby se zelení věcně pohádali, pak se ale na konci po volbě kolem zvoleného předsedy po americku semkli a demonstrovali jednotu, tak sálem létají odvinění z bolševických metod, věštby cest do „záhuby“, oznamování, jak se kdo „stydí“ a další trapné výlevy. A o demonstraci posjezdové jednoty nemůže být řeč.

Bursík se svojí představou teď vyhrál a samozřejmě teprve čas ukáže, jestli jeho spolustraníci vsadili správně. Bezprostřední dopad na Topolánkovu vládu není jasný, záleží na velmi nevyzpytatelném hlasování dvou už dlouho rebelujících poslankyň Zubové a Jakubkové. Zkrátka hodnotit výsledek sjezdu zelených potřebuje čas. Strana teď bude vystupovat jednotněji, což se před volbami hodí. Sjezd ukázal, že Bursík má u zelených stále zdaleka nejsilnější slovo, což chtěli slyšet právě jejich středově orientovaní voliči, kteří zelené před dvěma lety vynesli do parlamentu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama